Joanna Łępicka

Tłumacz przysięgły języka angielskiego Kraków

#ThanksBBCRadio1, czyli rola radia w mojej przygodzie z językiem angielskim

5 marca 2015 roku to historyczna data, koniec pewnej ery. A przynajmniej dla mnie, dla BBC Radio 1, dla brytyjskiego przemysłu muzycznego i dla wszystkich fanów nowej, ekscytującej i zawsze dobrej muzyki. To dzień, w którym Zane Lowe poprowadził swoją ostatnią autorską audycję dla BBC Radio 1 – audycję legendarną, która przedstawiła Wielkiej Brytanii i światu artystów, takich jak: Arctic Monkeys, Adele czy Ed Sheeran.

Paradoksalnie, osoba, która zmieniła oblicze brytyjskiej muzyki, nie pochodzi z Wysp. Zane Lowe urodził się bowiem w Nowej Zelandii, a do Londynu przyjechał w wieku 24 lat. Po kilku latach pracy dla MTV i radia XFM, w 2003 r. dziennikarz przeniósł się do BBC Radio 1, rozpoczynając w ten sposób swoją 12-letnią przygodę z tym radiem. Przygodę, którą wypełniał zawsze genialną muzyką – i choć jego ulubione obszary zahaczały najczęściej o rock i hip-hop, Zane Lowe nie dyskryminował żadnego gatunku i kierował się miłością do dobrej muzyki rozumianej najszerzej jak to tylko możliwe, czym zarażał swoich słuchaczy. Bez niego brytyjska scena muzyczna nie wyglądałaby tak, jak teraz – to jego audycja przyczyniła się do karier takich artystów, jak: Arctic Monkeys, Kasabian, The National, Mark Ronson czy Chvrches (wymieniając zaledwie kilka przykładów spośród niezliczonej liczby muzyków, których kariera wyglądałyby inaczej bez jego wsparcia). Wczoraj jednak ta przygoda dobiegła końca i Zane przeprowadzi się za ocean, a to z powodu propozycji współpracy, jaką otrzymał od koncernu Apple – jego funkcja nie została jeszcze ujawniona, wiadomo jedynie, że będzie miała związek z nowym serwisem radiowym, nad którym pracuje Apple.

Dla mnie Zane Lowe pozostanie zawsze jednym z najlepszych prezenterów radiowych, jakich kiedykolwiek miałam okazję słuchać i dziennikarzem, który przeprowadzał fascynujące wywiady z artystami, od których nie można się było oderwać i które zawsze bardziej przypominały rozmowę osób zakochanych w muzyce. Jest tyle rzeczy, za które zawsze będę mu wdzięczna:

– najlepszy wywiad z najważniejszym artystą w moim życiu, jakim jest Frank Ocean;

– najlepsze dwa wywiady z najbardziej interesującą postacią w popkulturze, jaką jest Kanye West;

– jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń na pograniczu muzyki i filmu, które przeżyłam dzięki projektowi „Drive (Radio 1 Rescores)” – stworzenie nowej ścieżki dźwiękowej do kultowego filmu „Drive”;

– Arctic Monkeys, czyli jeden z najlepszych zespołów na świecie;

– za to, że dzięki niemu wiem, co to jest grime;

– za to, że uwielbiał Drake’a tak samo, jak ja;

– za to, że rozpoczął swoją ostatnią audycję od jednego z najbardziej wpływowych projektów muzycznych, jakim było The Streets.

Na koniec pytanie: Dlaczego piszę o tym na blogu poświęconym tłumaczeniom i językowi angielskiemu? Powód jest prosty: Zane Lowe i całe BBC Radio 1 od wielu lat jest moim oknem nie tylko na świat muzyczny, ale też sposobem na codzienny i mimowolny kontakt z językiem angielskim. To dzięki temu radiu oswajałam się z niezliczonymi akcentami (np. północno-angielskim, irlandzkim czy nowozelandzkim) i uważam to za jeden z najlepszych sposobów na naukę żywego języka w jego naturalnym środowisku. To m. in. dzięki temu radiu język angielski stał się dla mnie tak samo naturalny w użyciu, jak język polski. Dlatego jeszcze raz: #ThanksBBCRadio1 i #ThanksZane.

Dla zainspirowanych i zainteresowanych, tutaj można posłuchać ostatniej audycji Zane’a:
http://www.bbc.co.uk/programmes/b0540392

A to link do playlisty na Spotify’u:
https://play.spotify.com/user/mattdavedavies/playlist/2zHLdUUNHl5CJ87iPfnwh5

Comment( 1 )

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. aria-required='true'

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>